به گزارش معراج به نقل از خبرگزاری دانشجو

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، «یوری اوشاکوف» مشاور رئیس‌جمهور روسیه گفته است،‌ اجرای قرارداد تحویل سامانه‌های «اس-۴۰۰» به ترکیه با وجود فشارهای آمریکا در بهترین وضعیت ممکن ادامه دارد.

بنا بر گزارش «الحریت»، مشاور رئیس‌جمهور روسیه در جمع خبرنگاران در شهر سوچی گفت، «مسکو از تلاش‌های آمریکا برای ترغیب ترکیه به معلق کردن این قرارداد آگاه است. اما با وجود اصرار آمریکایی‌ها، اجرای این توافق که چند ماه پیش نهایی شده بود، در بهترین وضعیت است».

«فخرالدین آلتون» مدیر ارتباطات ریاست‌جمهوری ترکیه چند روز پیش، گزارش روزنامه «بیلد» آلمان را درباره اینکه ترکیه از خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ صرف‌نظر کرده است، رد کرد.

«یولیان روپکه» دبیر بخش سیاست خارجی روزنامه بیلد اخیرا با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی توییتر نوشته بود که منابع دیپلماتیک به این روزنامه گفته‌اند که اردوغان نمی‌خواهد از روسیه سامانه اس-۴۰۰ خریداری کند. وی همچنین یک آدرس اینترنتی گزارش روزنامه بیلد با این عنوان را که «اردوغان به صورت غیرمنتظره‌ای از خرید سامانه موشکی عقب‌نشینی کرده است»، در ادامه پیام خود قرار داده بود.

آمریکا در ماه‌های گذشته ترکیه را برای صرف‌نظر کردن از خرید سامانه موشکی اس-۴۰۰ از روسیه تحت فشار گذاشته است. ارزش این قرارداد ۲.۵ میلیارد دلار اعلام شده است. آمریکا مدعی شده است که چنین سامانه‌ای تهدید برای هم‌پیمانان این کشور در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) خواهد بود.

آمریکا معتقد است که چنین اقدامی در چارچوب ساختار دفاعی غرب همخوانی ندارد و تهدید برای جنگنده‌های اف-۳۵ خواهد بود. ترکیه قصد دارد این نوع از جنگنده را از آمریکا خریداری کند.

هراس آمریکا و سایر کشورهای عضو ناتو این است که ره‌گیری جت‌های اف-۳۵ در رادارهای سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ وارد شده و توانایی این جنگ‌افزار در مقابله با روسیه را کاهش دهد.

ترکیه پس از اینکه در خرید سامانه دفاع موشکی از آمریکا ناکام ماند، در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفته است که از روسیه سامانه اس-۴۰۰ خریداری کند.

روسیه اعلام کرده است که روند تحویل سامانه دفاع موشکی به ترکیه را از تیرماه آغاز خواهد کرد.

دیدار آتی میان پوتین و ترامپ

مشاور رئیس‌جمهور روسیه در ادامه نشست مطبوعاتی روز گذشته خود با اشاره به دیدار «مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا با «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد که وزیرخارجه آمریکا پیشنهاد برگزاری دیداری میان رؤسای جمهور روسیه و آمریکا را در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در اوساکا در اواخر ماه ژوئن مطرح کرده است.

اوشاکوف ادامه داد: «ما به طور کلی درباره احتمال دیدار میان رؤسای جمهور روسیه و آمریکا به ویژه در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ در ژاپن صحبت کردیم. ما اعلام کردیم که برای چنین دیداری آمادگی داریم و منتظر مشخص شدن جزئیات این پیشنهاد می‌مانیم».

وزیر خارجه آمریکا دیروز (سه‌شنبه) ۱۴ می (۲۴ اردیبهشت) وارد شهر «سوچی روسیه شد. وی ابتدا با «سرگئی لاوروف» همتای روس خود دیدار کرد و سپس به دیدار با رئیس‌جمهور روسیه در اقامتگاه وی رفت. دیدار پامپئو با پوتین ۹۰ دقیقه به طول انجامید.

پیش از ورود پامپئو به سوچی، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین گفته بود که آمریکا هیچ درخواست رسمی برای دیدار دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین در حاشیه نشست ماه آینده گروه ۲۰ در ژاپن ارائه نکرده است.

آذرماه سال ۹۷ بود که رئیس‌جمهور آمریکا لحظاتی بعد از آنکه اعلام کرد با همتای روسی‌اش در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آرژانتین دیدار خواهد کرد، با انتشار دو توئیت از لغو این دیدار خبر داد.

او در حساب توییتری خود با اشاره به اتفاقی که در دریای «کرچ» میان اوکراین و روسیه پس از ورود غیرقانونی ناوهای نیروی دریایی اوکراین به حریم دریایی روسیه نوشت: «با توجه به اینکه روسیه کشتی‌ها و ملوان‌ها را به اوکراین تحویل نداده به این نتیجه رسیدم که بهترین کار برای همه طرف‌ها این است که دیدار قبلاً برنامه‌ریزی‌شده من با رئیس‌جمهور پوتین در آرژانتین لغو شود. بی‌صبرانه منتظرم به محض حل و فصل موضوع دیداری معنادار داشته باشیم.»

کرملین هم این اقدام رئیس‌جمهور آمریکا را بی‌پاسخ نگذاشت و در واکنشی کنایه‌آمیز به این موضوع تصریح کرد در صورتی که دیدار ترامپ و پوتین لغو شود، رئیس‌جمهور روسیه وقت بیشتری برای ملاقات‌های مفیدتر خواهد داشت.