به گزارش معراج به نقل از خبرگزاری دانشجو

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجو، سید حمید حسینی امروز در نشست اتاق مشترک ایران و عراق با که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: سال گذشته به طور متوسط روزانه ۲۰ میلیون دلار به عراق صادرات داشتیم که این روند تقریبا امسال هم ادامه دارد. 

دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به صادرات ۹۶۵ میلیون دلاری از ابتدای امسال به عراق افزود: البته روند صادرات هر ساله در فروردین ماه به دلیل تعطیلات نوروزی کاهشی است. 

وی اظهار داشت: در فروردین ماه امسال ۳۸۹ میلیون دلار کالا به عراق صادر شد و از ابتدای اردیبهشت تا ۲۴ اردیبهشت ۵۷۶ میلیون دلار کالا به عراق صادر شده است. 

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق با اعلام این خبر که ۱۲ روز پیش دولت عراق اعلام کرد همه پروژه‌های نیمه تمامی فنی و مهندسی ایران می‌توانند در این کشور آغاز به کار کنند، گفت: همچنین دولت عراق آمادگی خود را برای پرداخت صورت حساب آنها اعلام کرده است. 

وی افزود: همچنین دولت عراق پروژه‌های جدیدی را به مناقصه گذاشته که فرصت‌های جدید همکاری برای ایران را فراهم می‌کند. 

حسینی با بیان اینکه ۴ میلیارد دلار پروژه فنی و مهندسی در عراق داریم، گفت: از این مقدار تنها یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار در سال‌های اخیر فعال بوده که با تصمیم جدید عراق بزودی پروژه‌های فعال بیشتر می‌شود.

دبیرکل اتاق مشترک ایران و و عراق گفت: به زودی حدود ۵۰۰ پروژه فنی و مهندسی در بصره آغاز به کار خواهد کرد، بنابراین اکنون زمان حضور شرکت‌های ایران در بازار عراق است تا پیگیر این پروژه‌‌ها باشند. 

وی با اشاره به بخشنامه ۱۳ اسفند سال گذشته بیان داشت: اگرچه قرار بود تا ۳ بانک پارسیان، ملی و تعاون اسلامی از صادرکنندگان دینار خریداری و به آنها ریال بپردازند، اما این کار محقق نشد، بنابراین بانک مرکزی در تصمیم‌گیری اخیر خود اعلام کرده است تا بانک‌های کشاورزی و اقتصاد نوین شعباتی را برای انجام این کار تعیین کنند. 

حسینی بیان داشت: بانک مرکزی همچنین قرار است چند صرافی را معرفی کند تا از آن طریق صادرکنندگان دینار یا دلار را در عراق  تحویل و با کمترین هزینه  و درصد اختلاف قیمت، ریال را در ایران دریافت کنند. 

وی افزود: این اقدام مشکلات مربوط به پیمان سپاری ارزی را حل می‌کند. 

دبیر کل اتاق مشترک ایران و عراق اظهار داشت: همچنین روز گذشته بانک مرکزی اعلام کرد تا صادرکنندگانی که قبل از ۲۶ مرداد ۹۷ صادرات خود را ریالی ثبت کرده‌اند، این ثبت به عنوان  آمار صادراتی از آنها پذیرفته شود و ارزش افزوده به آنها برگردانده و از مالیات معارف شوند و در مجموع مشکلی برای تعهد ارزی نداشته باشند. 

وی همچین با توجه به مشکلات بازرسی کالاهای ایرانی برای صادرات گفت: شرکت‌های بازرسی ایرانی به زودی جایگزین شرکت‌های بازرسی عراق می‌شوند ضمن اینکه در حال حاضر یک شرکت ایرانی مشغول به این کار است