به گزارش معراج به نقل از خبرگزاری دانشجو

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، احسان عطایا نماینده جنبش جهاد اسلامی فلسطین در لبنان در سخنانی به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد روز نکبت(اشغال فلسطین) تصریح کرد ملت فلسطین امروز در وضعیتی قرار دارد که آنها را به بازگشت به سرزمین و پیروزی بر دشمن صهیونیستی نزدیک می‌کند.

وی در گفت‌وگو با رادیو النور لبنان خاطر نشان کرد پیروزی کامل بر دشمن صهیونیستی به ویژه با توجه به پیروزی‌های متعددی که اخیرا مقاومت فلسطین کسب کرد، به زودی محقق خواهد شد.

عطایا درباره توطئه آمریکایی صهیونیستی ارتجاع عرب علیه فلسطین موسوم به معامله قرن گفت طرح ترامپ که برای حذف مسئله فلسطین تلاش می‌کند، محکوم به شکست خواهد بود، راهپیمایی‌های بازگشت در نوار غزه مقاوم و پافشاری آوارگان بر بازگشت و آزادسازی سرزمینشان و مقاومت پیروز، دلایل این شکست است.

نماینده جهاد اسلامی در لبنان تصریح کرد رژیم صهیونیستی، شجره خبیثه‌ای است که مجاهدان و رزمندگان مقاومت به یاری خداوند، به زودی آن را از ریشه خواهند کند.

عطایا خاطر نشان کرد وحدت فلسطینی، رکن اساسی در مقاومت است و این وحدت با ادامه مقاومت و گسترش آن به منظور آزادسازی فلسطین تقویت می‌شود.

تاکید گروه‌های فلسطینی بر پایبندی به حق بازگشت و ضرورت وحدت در کنار گزینه جهاد و مقاومت

گروه‌های فلسطینی بر چنگ زدن خود به حق بازگشت و  اصول ملی تاکید کرده و از سازمان ملل متحد و جامعه جهانی خواستند بر رژیم اشغالگر قدس برای عمل کردن به قطعنامه های بین المللی و اجرای قطعنامه سازمان ملل درباره بازگشت و تعیین سرنوشت ملت فلسطین فشار وارد کنند.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین(حماس) بر مخالفت قاطع خود با تمام طرح‌هایی که هدف از آن حذف مسئله فلسطین است یا کاستن از حقوق ملت فلسطین و در راس آنها طرح معامله قرن تاکیدکرد.

حماس با درود فرستادن به قشرهای مختلف مردم مقاوم فلسطین در قدس، کرانه باختری، نوار غزه و آوارگان خواستار مشارکت گسترده و موثر و قوی آنها در تمام مناسبت‌های مربوط به روز نکبت و همچنین راهپیمایی میلیونی بازگشت و شکستن محاصره شد.

این جنبش بر حق ملت فلسطین در مقاومت بر ضد اشغالگری با تمام وسایل و در مقدمه آن مقاومت مسلحانه تاکید کرد که گزینه راهبردی برای حمایت از ملت و بازپس گیری حقوق آنها قلمداد می‌شود.

حماس تصریح کرد سلاح مقاومت خط قرمز  است و حق ملت ما توسعه آن است و عملیات مدیریت مقاومت در چارچوب عملیات اداره نبرد با اشغالگران اسرائیلی برای درهم شکستن معادلات آنها و حمایت از منافع ملت و دفاع از آنها و حقوق غصب شده آنها قرار دارد.

این جنبش همچنین بر مخالفت کامل خود با تمام اشکال عادی سازی سیاسی، فرهنگی، ورزشی و تجاری با  اشغالگران تاکید کرد و آن را خنجری به پشت ملت فلسطین و نقض حقوق آنها و عاملی برای تشویق دشمن به ارتکاب جنایات بیشتر قلمداد کرد.

جبهه مردمی برای آزادی فلسطین هم از رهبران واحزاب و گروه‌های مختلف ملت فلسطین خواست سطح ماموریت و مسئولیت تاریخی خود را  ارتقا بخشند که این مسئله مستلزم گام برداشتن به سمت تحقق وحدت ملی واقعی مبتنی بر استراتژی فراگیری است که حقوق و اهداف ثابت و تاریخی ملت را حفظ کند.

بر اساس گزارش فلسطین  الیوم، این گروه در بیانیه‌ای به مناسبت هفتاد و یکمین سالگرد روز نکبت(اشغال فلسطین) تاکید کرد ملت فلسطین با وجود تمام موانع و مشکلات سیاسی، ملی، اقتصادی، اجتماعی و انسانی که در داخل وطن اشغال شده و اردوگاه‌ها وجود دارد، به سرزمین و حقوق و اصول خود چنگ زده است.

جبهه مردمی آورده است اولویت باید به گفت‌وگو و  توافق داخلی فلسطین و پایان درگیری و شکاف و دودستگی داده شود. این گروه بر مشارکت گسترده قشرهای مختلف مردم در مناسبت‌های بزرگداشت روز نکبت و راهپیمایی میلیونی بازگشت تاکید کرد تا  عنوانی بر وحدت مردم فلسطین و اهداف ملی آن باشد.

جنبش آزادیبخش ملی فلسطین(فتح) هم تاکید کرد ملت فلسطین بیش از هر زمان بر چنگ زدن به اصول و حقوق ملی مشروع خود بر  اساس قوانین بین المللی و قطعنامه‌ها و در راس آن حق بازگشت و تعیین سرنوشت و تشکیل کشور مستقل فلسطین به پایتختی قدس شرقی اصرار دارد.

جنبش ابتکار ملی فلسطین هم از ملت و گروه‌های فلسطینی خواست هفتاد و یکمین سالگرد روز نکبت را مناسبتی برای بازیابی وحدت ملی و افزایش مقاومت مردمی برای مقابله با آنچه معامله قرن خوانده می شود، قرار داده و نسبت به خطرات مرحله حساسی که فلسطین در آن به سر می برد و آنچه طرح ملی را به سبب  اقدامات رژیم صهیونیستی تهدید می‌کند، هوشیار و آگاه باشند.

گردان‌های شهدای الاقصی شاخه نظامی جنبش فتح تاکید کرد اشغالگران هرگز از امنیت و آرامش برخوردار نخواهند شد، مگر آنکه تمام حقوق غصب شده بازپس گرفته شود.

این گردان‌ها خاطر نشان کرد مقاومت بر ضد اشغالگران با تمام وسایل موجود حق ملت فلسطین است. این گروه افزود معامله ننگین قرن هرگز به دنیا نخواهد آمد و در صورت تولد خواهد مرد، زیرا ملت ما بزرگتر از هر توطئه‌ای است و  تاریخ بر آن گواهی خواهد داد.

گردان‌های شهدای الاقصی، شکاف و دودستگی فلسطینی را عامل نگران کننده و از بین برنده آرزوها و خواسته های ملت فلسطین دانست و بر ضرورت پایان آن به عنوان یک مسئله ملی واخلاقی تاکید کرد.